חיפוש מאמרים

11737 מאמרים - מנוע לחיפוש מאמרים - פרסום מאמרים חינם

חפש מאמרים המתחילים באות:    א  ב  ג  ד  ה  ו  ז  ח  ט  י  כ  ל  מ  נ  ס  ע  פ  צ  ק  ר  ש  ת 

    עמוד הבית
»   הוסף מאמר חינם!
»   קישורי מידע
»   הוסף למועדפים
»   הפוך לדף הבית
»   צור קשר
»   פרסום באתר
»   מאמר מעניין בנושא:
אמנת ישראל-רומניה למניעת כפל מס

    קישורי טקסט (לפרטים)
קישור טקסט ממומן | לפרסום -לחץ כאן
עד 15% הנחה על השכרת רכב בחו"ל, מהחברות הגדולות בעולם, לחצו ל Rentingcar

הזמנת מלונות ביעדים האטרקטיבים ביותר ללא עמלות הזמנה!
מאמרים נוספים: אירוע לב מאמרים - - -

נושא המאמר: האם כל אוטם שריר הלב (אירוע לב) מוכר כתאונת עבודה
מאת: אלי דורון, עו"ד - ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח) eli-doron@taxlawyers.co.il    שמור מאמר למועדפים


אלי דורון, עו"ד - ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח) eli-doron@taxlawyers.co.il


סעיף 79 לחוק הביטוח הלאומי (נוסח משולב) התשכ"ח 1995 (להלן: "החוק") קובע כי:

"פגיעה בעבודה" - תאונת עבודה או מחלת מקצוע;
"תאונת עבודה" - תאונה שאירעה תוך כדי עבודתו ועקב עבודתו אצל מעבידו או מטעמו, ובעובד עצמאי - תוך כדי עיסוקו במשלח ידו ועקב עיסוקו במשלח ידו;

"מחלת מקצוע" - מחלה שנקבעה כמחלת מקצוע בתקנות לפי סעיף 85 והוא חלה בה,
בהיותה קבועה כמחלת מקצוע, עקב עבודתו אצל מעבידו או מטעמו, ובעובד עצמאי -
עקב עיסוקו במשלח ידו" תאונת עבודה מוגדרת בחוק כתאונה שאירעה תוך כדי ועקב עבודתו של המבוטח.
השאלה שנשאלת היא האם אירוע של אוטם שריר הלב המתרחש במקום העבודה הינו תאונת עבודה כמשמעותה בחוק?
על פי הפסיקה, תאונה נחשבת כתאונת עבודה במסגרת ביטוח נפגעי עבודה כאשר היא נכנסת לאחת מהקטגוריות הבאות:

1. תאונת עבודה במובנה הקלאסי - אירוע עובדתי פיזי (חבלה פיסית), המתרחש בעבודה בפתאומיות, בנקודת זמן ברורה וגורר עמו תוצאה מיידית ונראית לעין (כגון: החלקה, כוויה וכדומה);

2. השתלשלות המיקרוטראומה - שורה של פגיעות זעירות הקורות לאורך זמן, שכל אחת כשלעצמה היא מעין "תאונה" קטנה, שאינן ניתנות למיקום בנקודה מסוימת על ציר הזמן והמקום, ואשר מצטברות עד לכדי פגיעה ממשית ממנה סובל העובד;

3. התפרצות מחלה רדומה - אירוע הבא על רקע רגיל (חוקי), הפורץ בהקשר לתקרית בעבודה. על העובד להוכיח "אירוע חריג" בעבודה שגרם להתפרצות המחלה במועד שהתפרצה, על מנת שניתן יהא לייחס את התפרצותה לעבודה דווקא ולראות בה תאונת עבודה.

סוגיה זו נידונה בהרחבה בפסיקה בהקשר של הכרה באירוע אוטם שריר הלב כ"אירוע חריג". כאשר מתקיים "אירוע חריג" בעבודה שבינו לבין התפרצות האוטם קיים קשר סיבתי וכאשר השפעת האירוע על קרות האוטם אינה פחותה בהרבה מהשפעתם של הגורמים האחרים, אזי עניין לנו בתאונת עבודה.

ואולם, במידה ולא הוכח קיומו של אירוע תאונתי חריג תוך כדי ועקב העבודה של העובד, אזי לא מדובר ב"אירוע חריג" לצורך הכרה באירוע לב כבתאונת עבודה. ניתן לראות קביעה זו בפסיקה עכשווית של בית הדין האזורי לעבודה בחיפה - בל 001742/01, בה נקבע כי "תוכן שיחה חברית על ענייני העבודה, במהלך העבודה, אינה בגדר "אירוע חריג", כך שלא ניתן לראות באוטם שריר הלב שקרה בעקבות שיחה זו כתאונת עבודה. זאת ועוד, כפי שכבר נפסק בתב"ע נו- 0/448 אנגל אברהם נ´ המוסד לביטוח לאומי, מאחורי מבחן "המאמץ המיוחד" או ה"אירוע
החריג", עומד רציונל והוא "הכרה בעובדה המקובלת בעולם הרפואה, שלהוציא מקרים נדירים ביותר, אוטם שריר הלב אינו פוקד אלא את מי שמקנן בקרבו, באורח סמוי או גלוי תהליך תחלואתי המהווה בסיס ורקע לבוא האוטם..." בעיני רופא מהווה האוטם אחד השלבים, מהחריפים שבהם ,בהתפתחות המחלה, והופעתו צפויה במועד זה או אחר, בכל שעות היום והלילה, בכל מצב , בעת פעולה , מנוחה ואף שינה. עם זאת ידוע , על סמך מחקרים רבים, ש"אירוע חריג" יכול לגרום או לתרום לבואו של אוטם. הכוונה למאמץ פיזי בלתי רגיל ולמתח נפשי (התרגזות או התרגשות יוצאת דופן UNUSUAL STRESS OR STRAIN). הפסיקה קובעת את המקרים שעל פיהם ייקבע אם אוטם שריר הלב הינו
תאונת עבודה. בדב"ע מו/139 0 דן יצחק נ´ המוסד לביטוח לאומי, אימץ בית הדין את מבחן "הארוע החריג- המאמץ הבלתי רגיל" וקבע כי על מנת להכיר באוטם שריר הלב כתאונת עבודה: "דרוש אפוא קיומו של מאמץ בלתי רגיל (דהיינו "אירוע חריג"), בהשוואה עם מאמץ רגיל בעבודתו של אותו איש". כב´ השופט קובובי התייחס לסוגייה זו במאמרו "התקף לב וחזקת הסיבתיות- הרהורים על יחסי גומלין בפעולותיהן של רשויות הביצוע, השפיטה והחקיקה" (בטחון סוציאלי, חוברת 26, 1984 ע´17 , בעמ´ 22):

"כדי שיוכל בית דין לקבוע שאוטם שריר הלב, אשר פקד את המבוטח תוך כדי עבודתו, אירע גם עקב עבודתו, צריך אפוא שיוכח שאותה עת, או סמוך לפני כן, התנסה המבוטח במאמץ בלתי רגיל בעבודה. אחרת ישאלו, ובצדק, על שום מה קשר סיבתי בין עבודתו של האדם ובין התקף הלב
שפקד אותו לפתע פתאום ביום זה בשעה זו- מה לי יום- יומיים? מבחן המאמץ הבלתי רגיל ישים לפעמים גם אם האוטם בא בשעה שהמבוטח
עסק בעבודתו הרגילה. הכיצד? העבודה היתה אמנם שגרתית ורגילה, אך המבוטח לא חש בטוב לפני צאתו או בדרכו לעבודה או אף במהלך העבודה ואף על פי כן עבד "כרגיל" כשהוא עצמו במצב "לא רגיל", כך שמלאכת יומו היתה כבדה מדי עבורו באותה עת."

סוף דבר, ביהמ"ש הוא זה שיבחן כל מקרה לגופו בהתאם לעובדות המקרה, ויחליט אם בכלל ה"אירוע החריג" במסגרת העבודה גרם לאירוע לב אשר נופל בגדר מקרים המוגדרים כ"מקרי מאמץ מיוחד". יחד עם זאת, בדר"כ ייקח ביהמ"ש בחשבון את פסיקת בג"צ המציינת כי:

"מרבית האוכלוסייה היא אוכלוסייה עובדת. טרדות, תסכולים, אכזבות, קשיים כלכליים, מתחים, לחצים, עליות ומורדות הם מטבע הדברים מנת חלקו של חלק גדול מן העובדים במהלך עבודתם. מצבים אלו עלולים לגרום למחלות ממחלות שונות... האם החוק מיועד לכסות גם תוצאותיהם של כל אלה על ידי הכרה בהם כ"תאונת עבודה?, האם לכך הו מכוון? נראה, כי לאור הגדרתה של "תאונת עבודה" כ"תאונה", אין הדבר כך..." ( בג"צ - נג (2)529 - 4690/97 המל"ל נ´ בית הדין הארצי לעבודה ).
רמת גן: רח´ החילזון 12, (בית הקריסטל)
טל´: 03-6127446, פקס: 03-6127449
חיפה: שדרות המגינים 58
טל´: 04-8526693 פקס: 04-8555976
שאלות לגבי המאמר ניתן להעביר:
www.taxlawyers.co.il
eli-doron@taxlawyers.co.il

מאמר זה נוסף לאתר "ארטיקל" מאמרים ע"י אלי דורון, עו"ד - ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח) eli-doron@taxlawyers.co.il שאישר שהוא הכותב של מאמר זה ושהקישור בסיום המאמר הוא לאתר האינטרנט שבבעלותו, מפרסם מאמר זה אישר בפרסומו מאמר זה הסכמה לתנאי השימוש באתר "ארטיקל", וכמו כן אישר את העובדה ש"ארטיקל" אינם מציגים בתוך גוף המאמר "קרדיט", כפי שמצוי אולי באתרי מאמרים אחרים, מלבד קישור לאתר מפרסם המאמר (בהרשמה אין שדה לרישום קרדיט לכותב). מפרסם מאמר זה אישר שמאמר זה מפורסם אולי גם באתרי מאמרים אחרים בחלקו או בשלמותו, והוא מאשר שמאמר זה נוסף על ידו לאתר "ארטיקל".

צוות "ארטיקל" מצהיר בזאת שאינו לוקח או מפרסם מאמרים ביוזמתו וללא אישור של כותב המאמר בהווה ובעתיד, מאמרים שפורסמו בעבר בתקופת הרצת האתר הראשונית ונמצאו פגומים כתוצאה מטעות ותום לב, הוסרו לחלוטין מכל מאגרי המידע של אתר "ארטיקל", ולצוות "ארטיקל" אישורים בכתב על כך שנושא זה טופל ונסגר.

הערה זו כתובה בלשון זכר לצורך בהירות בקריאות, אך מתייחסת לנשים וגברים כאחד, אם מצאת טעות או שימוש לרעה במאמר זה למרות הכתוב לעי"ל אנא צור קשר עם מערכת "ארטיקל" בפקס 03-6203887.

בכדי להגיע לאתר מאמרים ארטיקל דרך מנועי החיפוש, רישמו : מאמרים על , מאמרים בנושא, מאמר על, מאמר בנושא, מאמרים אקדמיים, ואת התחום בו אתם זקוקים למידע.

 

 


 

 להשכיר רכב

 הזמנת מלון בחו"ל

 הזמנת מלון בישראל

 אתר איי יוון

 מדריך איטליה

 מלונות בניו יורק

 מדריך לאס וגאס

 המלצות על נופש

 המלצות על פריז

נדל"ן ביוון


 
 
 

 

איי יוון | אתונה |  עסקים למכירה | גרפולוגיה משפטית | כרתים | איטליה | הזמנת מלון | מטבחי יוקרה | חבל זגוריה | זמן טיסה |  הזמנת טיסה | השכרת רכב בחו"ל

 ארטיקל מאמרים 2015 - 2006  clickgoseo@gmail.com מנוע חיפוש מאמרים ארטיקל, כבר בן 8 שנים!

After almost a year of wearing a Rolex Submariner rolex replica uk 114060 watch, I've come to at least one conclusion - this is a darn tough timepiece to beat. To own a Rolex watch for many replica watches sale people is an aspiration. The power of the Swiss company is that it has created a demand for the name, in many ways, more so than the products they produce. People often come to me and rolex replica say, "Ariel, I want a Rolex." I usually respond with, "OK, what Rolex do you want?" The answer is, "I don't know, that is why I need your rolex replica help, I need you to help me choose one." The message there is that Rolex is a company whose image in many ways is louder than its products. But at aBlogtoWatch, product is everything. The good news is that when it comes to product, Rolex watches rolex replica sale rarely let you down. If anyone asks me why Rolex is such a successful brand I often point out that "their products are actually really good."