חיפוש מאמרים

11716 מאמרים - מנוע לחיפוש מאמרים - פרסום מאמרים חינם

חפש מאמרים המתחילים באות:    א  ב  ג  ד  ה  ו  ז  ח  ט  י  כ  ל  מ  נ  ס  ע  פ  צ  ק  ר  ש  ת 

    עמוד הבית
»   הוסף מאמר חינם!
»   קישורי מידע
»   הוסף למועדפים
»   הפוך לדף הבית
»   צור קשר
»   פרסום באתר
»   מאמר מעניין בנושא:
איך צריך להתקין רעפים בבית חדש או קיים

    קישורי טקסט (לפרטים)
קישור טקסט ממומן | לפרסום -לחץ כאן
עד 15% הנחה על השכרת רכב בחו"ל, מהחברות הגדולות בעולם, לחצו ל Rentingcar

הזמנת מלונות ביעדים האטרקטיבים ביותר ללא עמלות הזמנה!
מאמרים נוספים: חבות המחאה זכויות חיוב

נושא המאמר: על ההבדל שבין המחאת חיוב להמחאת זכות
מאת: אלי דורון, עו"ד - ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח) eli-doron@taxlawyers.co.il    שמור מאמר למועדפים


אלי דורון, עו"ד - ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח) eli-doron@taxlawyers.co.il

לעיתים, מסכת עובדתית מסוימת יכולה להתפרש הן כהמחאת חיוב והן כהמחאת זכות. לאבחנה בין השניים נפקות חשובה, בעיקר בשאלת זכותו של הנמחה או הנושה לחזור אל הממחה. בית המשפט העליון דן לאחרונה בהבחנה שבין השניים ב- רע"א 12027/04.

בנסיבות המקרה, המשיבה ביצעה תיקונים ברכבים שבבעלות המבקש, ומשלא קיבלה תמורה בעבורם, תבעה את המבקש בבית משפט השלום לתשלום דמי התיקונים. המבקש טען כי חברת "מחצבות רקפת בע"מ", אשר העסיקה אותו כקבלן משנה בזמנים הרלבנטיים, התחייבה לשאת בתשלום בעבור התיקונים האמורים, ולפיכך אין למשיבה עילת תביעה כלפיו. יצוין כי בעת הגשת התביעה היו מחצבות רקפת בהליכי פירוק.

בית משפט השלום קבע כי מחצבות רקפת אכן התחייבה, בהסכמת המשיבה, לשאת בהוצאות הטיפולים השונים במשאיות המבקש, תוך שהוצאות אלה יקוזזו מן הסכומים אותם חבה מחצבות רקפת למבקש תמורת עבודתו. על פי עובדות אלו קבע בית משפט השלום כי המבקש המחה את חובו למשיבה למחצבות רקפת, וכיוון שניתנה לכך הסכמת המשיבה, השתכללה העסקה לכדי המחאת חבות על פי הוראות סעיף 6 לחוק המחאת חיובים, תשכ"ט-1969 (להלן: "חוק המחאת חיובים") הקובע כי "חבותו של חייב ניתנת להמחאה, כולה או מקצתה, בהסכם בין החייב לבין הנמחה שבאה עליו הסכמת הנושה..."; ומשהומחה חובו של המבקש למחצבות רקפת, אין למשיבה זכות תביעה כלפי המבקש.

בית המשפט המחוזי קיבל את ערעור המשיבה וקבע כי אין המדובר בעסקה בה הומחה חובו של המבקש למחצבות רקפת, אלא בעסקה בה הומחתה זכותו של המבקש לקבלת תשלום ממחצבות רקפת אל המשיבה, על פי הוראות סעיף 1(א) לחוק המחאת חיובים הקובע כי "זכותו של נושה, לרבות זכות מותנית או עתידה לבוא, ניתנת להמחאה ללא הסכמת החייב...". בהתאם לכך נקבע, כי משנבצר מן המשיבה לגבות את חובה ממחצבות רקפת, רשאית היא לחזור אל המבקש ולהיפרע ממנו.

בית המשפט העליון קיבל את עמדת בית המשפט המחוזי וקבע כי המדובר בהמחאת זכות. בפסיקתו הסתמך בית המשפט העליון על דבריו של המלומד פרופ´ לרנר בספרו "המחאת חיובים", שם הוא מסביר את ההבדלים בין המחאת זכות להמחאת חבות. המחאת זכות עניינה חילוף נושים, במסגרתה "יוצא מהתמונה" החייב המקורי, ובמקומו הופך אחר, הקרוי נמחה, לחייבו של הנושה, ואילו המחאת חיוב עניינה החלפת חייבים. לגישת לרנר, להמחאת חבות, בניגוד להמחאת זכות, אין ביטוי מעשי רב, כיוון ש "בעסקה מסחרית רגילה קשה להעלות על הדעת שפלוני יסכים לקבל על עצמו חוב של אחר ללא תמורה". העיסקה הסבירה היא לשיטתו המחאת זכות, שכן בה לא אבדה זכות החזרה אם לא שולם החוב. כאשר נושה מביע את הסכמתו להצעת החייב שצד שלישי יפרע את חובו של החייב, הסכמה זו אינה מתפרשת בדרך כלל כהמחאת חבות. כוונת הנושה היא לשמור על זכותו להיפרע מהחייב המקורי, אם לא יצליח להיפרע מהצד השלישי.

בית המשפט דחה את בקשת רשות הערעור וקבע כי במקרה דנן המציאות הכלכלית והשכל הישר נותנים, כי הסכמת המשיבה להמחאה לא היתה ניתנת ללא זכות חזרה אל המבקש בהעדר תשלום מצד מחצבות רקפת.

רמת גן: רח´ החילזון 12, (בית הקריסטל)
טל´: 03-6127446, פקס: 03-6127449
חיפה: שדרות המגינים 58
טל´: 04-8526693 פקס: 04-8555976
שאלות לגבי המאמר ניתן להעביר:
www.taxlawyers.co.il
eli-doron@taxlawyers.co.il
מאמר זה נוסף לאתר "ארטיקל" מאמרים ע"י אלי דורון, עו"ד - ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח) eli-doron@taxlawyers.co.il שאישר שהוא הכותב של מאמר זה ושהקישור בסיום המאמר הוא לאתר האינטרנט שבבעלותו, מפרסם מאמר זה אישר בפרסומו מאמר זה הסכמה לתנאי השימוש באתר "ארטיקל", וכמו כן אישר את העובדה ש"ארטיקל" אינם מציגים בתוך גוף המאמר "קרדיט", כפי שמצוי אולי באתרי מאמרים אחרים, מלבד קישור לאתר מפרסם המאמר (בהרשמה אין שדה לרישום קרדיט לכותב). מפרסם מאמר זה אישר שמאמר זה מפורסם אולי גם באתרי מאמרים אחרים בחלקו או בשלמותו, והוא מאשר שמאמר זה נוסף על ידו לאתר "ארטיקל".

צוות "ארטיקל" מצהיר בזאת שאינו לוקח או מפרסם מאמרים ביוזמתו וללא אישור של כותב המאמר בהווה ובעתיד, מאמרים שפורסמו בעבר בתקופת הרצת האתר הראשונית ונמצאו פגומים כתוצאה מטעות ותום לב, הוסרו לחלוטין מכל מאגרי המידע של אתר "ארטיקל", ולצוות "ארטיקל" אישורים בכתב על כך שנושא זה טופל ונסגר.

הערה זו כתובה בלשון זכר לצורך בהירות בקריאות, אך מתייחסת לנשים וגברים כאחד, אם מצאת טעות או שימוש לרעה במאמר זה למרות הכתוב לעי"ל אנא צור קשר עם מערכת "ארטיקל" בפקס 03-6203887.

בכדי להגיע לאתר מאמרים ארטיקל דרך מנועי החיפוש, רישמו : מאמרים על , מאמרים בנושא, מאמר על, מאמר בנושא, מאמרים אקדמיים, ואת התחום בו אתם זקוקים למידע.

 

 


 

 להשכיר רכב

 הזמנת מלון בחו"ל

 הזמנת מלון בישראל

 אתר איי יוון

 מדריך איטליה

 מלונות בניו יורק

 מדריך לאס וגאס

 המלצות על נופש

 המלצות על פריז

נדל"ן ביוון


 
 
 

 

איי יוון | אתונה |  עסקים למכירה | גרפולוגיה משפטית | כרתים | איטליה | הזמנת מלון | מטבחי יוקרה | חבל זגוריה | זמן טיסה |  הזמנת טיסה | השכרת רכב בחו"ל

 ארטיקל מאמרים 2015 - 2006  clickgoseo@gmail.com מנוע חיפוש מאמרים ארטיקל, כבר בן 8 שנים!

After almost a year of wearing a Rolex Submariner rolex replica uk 114060 watch, I've come to at least one conclusion - this is a darn tough timepiece to beat. To own a Rolex watch for many replica watches sale people is an aspiration. The power of the Swiss company is that it has created a demand for the name, in many ways, more so than the products they produce. People often come to me and rolex replica say, "Ariel, I want a Rolex." I usually respond with, "OK, what Rolex do you want?" The answer is, "I don't know, that is why I need your rolex replica help, I need you to help me choose one." The message there is that Rolex is a company whose image in many ways is louder than its products. But at aBlogtoWatch, product is everything. The good news is that when it comes to product, Rolex watches rolex replica sale rarely let you down. If anyone asks me why Rolex is such a successful brand I often point out that "their products are actually really good."