חיפוש מאמרים

11716 מאמרים - מנוע לחיפוש מאמרים - פרסום מאמרים חינם

חפש מאמרים המתחילים באות:    א  ב  ג  ד  ה  ו  ז  ח  ט  י  כ  ל  מ  נ  ס  ע  פ  צ  ק  ר  ש  ת 

    עמוד הבית
»   הוסף מאמר חינם!
»   קישורי מידע
»   הוסף למועדפים
»   הפוך לדף הבית
»   צור קשר
»   פרסום באתר
»   מאמר מעניין בנושא:
שוברים את המחסומים

    קישורי טקסט (לפרטים)
קישור טקסט ממומן | לפרסום -לחץ כאן
עד 15% הנחה על השכרת רכב בחו"ל, מהחברות הגדולות בעולם, לחצו ל Rentingcar

הזמנת מלונות ביעדים האטרקטיבים ביותר ללא עמלות הזמנה!
מאמרים נוספים: היפנוזה ד"ר עמיר לאור ילדים טיפול

נושא המאמר: טיפול בילדים בעזרת היפנוזה
מאת: ד"ר עמיר לאור   שמור מאמר למועדפים

טיפול בהיפנוזה רפואית בילדים

ד"ר עמיר לאור, מומחה ברפואת ילדים
מורשה לאבחון וטיפול בהיפנוזה ע"י משרד הבריאות.

ההיפנוזה היא כנראה שיטת הטיפול העתיקה בעולם, מכיוון שכל היפנוט הוא "היפנוט עצמי", ולמעשה כולנו מבצעים וחווים מדי יום חוויות היפנוטיות, אך בד"כ איננו משתמשים במילה היפנוזה לתאורן.

חוק ההיפנוזה שחוקק בישראל בשנת 1984 מגדיר היפנוזה כ " פעולה או תהליך המיועדים או עשויים לגרום באמצעות סוגסטיות לשינויים במצב תודעתו ומודעותו של אדם וכן לשינויים בגופו, בתחושותיו, ברגשותיו, בחשיבתו, בזיכרונו או בהתנהגותו".

ישראל היא מהמדינות הבודדות בעולם בהם קיים חוק המגדיר את העיסוק בהיפנוזה. החוק נועד כדי למנוע שימוש לא נכון ומזיק בדרך טיפול זאת ע"י מהפנטי במה, ועל מנת שהטיפול יינתן ע"י מטפלים שעברו הכשרה ונמצאו מתאימים לכך.
ההפנוט מותר בארץ רק לרופאים, רופאי שיניים ופסיכולוגים, כל אחד בתחומו הוא.

למרבה הצער קיימות דעות מוטעות לגבי היפנוזה, רובן בשל הדרך בה הוצגה בסרטים, קומיקס ומופעי במה. למטפל אין "כוחות קסם" אלא ידע שמאפשר לו ללמד את המטופל כיצד להשתמש ביכולת ההיפנוטית הקיימת בכל אחד מאיתנו על מנת לפתור בעיות רפואיות או רגשיות מהן הוא סובל. ההיפנוזה אינה שינה, ולכן אי אפשר "לא להתעורר ממנה". המהופנט שולט כל הזמן בתחושותיו, אי אפשר לגרום לו לבצע דברים שהוא אינו חפץ בהם, ואין יצירת תלות במטפל יותר מאשר בכל קשר טיפולי אחר.

תיאורים על שימוש בהיפנוזה בילדים ובני נוער קיימים מאז החל השימוש בהיפנוזה ע"י ראשוני המהפנטים בעידן המודרני: פראנץ אנטון מסמר (1734-1815), ג'ון אליוטסון (1791-1868) וג'יימס ברייד (1795-1860). בחלק מהמקרים ההיפנוזה שמשה כאמצעי טיפולי ובחלק בוצעה כניסוי לשם הבנה של התהליכים ההיפנוטיים.

אוגוסט אמברוז ליבולה (1823-1904) אסף מידע על 755 מטופלים בהיפנוזה ובדק ביטויים שונים של היפנוזה בניסיון להעריך את "עומק ההיפנוזה".
הגילאים בהם הסימנים להפנוט היו המשמעותיים ביותר היו בגילאי 7-13 שנים (55% היפנוזה עמוקה, 44% היפנוזה קלה יותר, ללא מטופלים שלא הגיבו כלל), לעומת גילאים בוגרים יותר בהם היו אחוזי הפנוט מעט נמוכים יותר וכ-5-10% שלא הצליחו להתהפנט.
גם מחקרים שבוצעו בשנים האחרונות הציגו תוצאות דומות , המדגישות את היכולת המוגברת להפנוט בגילאי הילדות.

המחקר בתחום ההיפנוזה בילדים תפס תאוצה בשנות ה-60 של המאה העשרים. London פיתח ב 1963 את ה Child Hypnotic Susceptibility Scale (CHSS), דרוג שבעזרתו ניתן להעריך רמת היפנוטביליות (יכולת היפנוטית) בילדים. כשנבדקו 240 ילדים (10 בנים ו 10 בנות בכל גיל מ 5-16 שנים) ראו ששיא ההיפנוטביליות הינו בגילאי 9-12 שנים.
Morgan ו Hilgard פיתחו את ה Stanford Hypnotic Clinical Scale for Children (SHCS-C), דרוג היפנוטביליות שאורך כ 20 דקות לביצוע.

קיימים מעט מאוד תיאורים בספרות המקצועית בתחום ההיפנוזה המעידים על הצלחה בטיפול בעזרת היפנוזה בגילאים אלו. נראה שהמקרים שבהם הייתה הצלחה טיפולית, היו כאלו שבהם הצלחת הטיפול נבעה מקשר טיפולי שנוצר בין המטפל למטופל או מתהליך אחר שאינו היפנוזה.שיטות לאינדוקציה (השראת היפנוזה) בילדים
קיימות שיטות שונות ל "הכנסת" ילדים למצב היפנוטי. על מנת לשפר את הצלחת הטיפול חשוב מאוד ללמוד ולהכיר את עולמו הפנימי ואת עולם המושגים והדימויים בהם הילד משתמש. במה הוא אוהב לשחק, מה מפחיד אותו ומה משמח אותו, האם יש "גיבור על" שהוא אוהב, האם עוסק בפעילויות ספורט וכו'.
כל זאת על מנת לשלב פרטים אלו ב"תסריט ההיפנוטי" שאותו המטפל מציג לילד, כדי שיתחבר אליו יותר בקלות ו"יזרום" איתו.
להלן מספר שיטות לאינדוקציה היפנוטית בילדים:
 "מקום מועדף": מבקשים את הילד לדמיין עצמו במקום שגורם לו תחושת נוחות ורוגע תוך התמקדות על פרטים רבים ככל האפשר, כדי לגרום לחוויה "אמיתית" יותר. זו יכולה להיות צפייה בבעלי חיים, צפייה בטלוויזיה, צפייה בעננים, האזנה למוזיקה, נגינה בכלי אהוב, פעילות ספורט ועוד אין ספור מצבים המעוררים בילד רגיעה ובטחון עצמי.
 סיפור סיפורים: מאחורי כל סיפור עומד מסר, שלא תמיד מובן ברמה מודעת, אך ה"תת מודע" יודע לתת לו פרשנות תוך עקיפת מנגנוני הגנה של האגו. כך הילד נותן פרשנות בעצמו למסר מהסיפור, משליך את המסר לשינוי על אישיותו ומבצע תיקון ללא שהוא מודע כלל לכך שהשינוי נעשה. דבר זה מונע ניסיון התנגדות לשינוי.
 תגובות אידיו-דינמיות: דומה לשיטות הפנוט במבוגרים בהן נעשה שימוש בתופעה היפנוטית שבה בעת ריכוז במחשבה על תנועה, תחושה תמונה וכו' , המח גרום לגוף לבצע את המחשבה בפועל (למשל מחשבה על בלון הקשור ליד, גורם קלילות ביד עד שהיא מתרוממת באוויר במציאות).
 הרפיה פרוגרסיבית: ביצוע כיווץ והרפיה הדרגתית של קבוצות שרירים שונות בגוף תוך הדגשת תחושת הרוגע והשלווה שהתהליך גורם והמשך העמקת המצב ההיפנוטי מנקודה זו.

מטרת ההפנוט הינה לשפר תחושת תקווה ושליטה בבעיה. המטופל לומד להיות משתתף פעיל בפתרון הבעיה ומציאת פתרון לה, במקום להיות סביל שסובל מהבעיה. לומדים כוחות פנימיים לשליטה עצמית בבעיה. חשוב שהמטופל יגדיר מהי התוצאה הטיפולית שאליה הוא רוצה להגיע, דבר המשפר את המוטיבציה להצלחת הטיפול.

חשוב שההורה לא יכפה טיפול על הילד ולא יכריח אותו לבצע תרגול של הפנוט עצמי בבית. הדבר צריך לבוא מהילד, כשהוא חש שהוא מוכן להקדיש את הדקות הללו על מנת לעזור לעצמו לחוש טוב יותר. הורה שלוחץ על הילד לבצע הפנוט עלול לגרום ל"אנטי" ולפגיעה בטיפול.

קיימות 3 קבוצות עיקריות של סוגי היפנותרפייה:

1. שיטות תמיכה ו"חיזוק אגו" : עוזרות למטופל לחוש בעל ערך, יכול להתמודד עם אתגרים ובעיות. חש שיכול יותר לתרום לשיפור מצבו, להיות בשליטה פנימית וחיצונית בהתרחשויות.
2. שיטה מכוונת לסימפטום: להקלתו, שינויו או הסרתו, בין אם גופני או נפשי/רגשי (פוביה, כאב, הרגל). אין להסיר סימפטום המשמש כהגנה מדיכאון או פסיכוזה, לכן הדבר חייב להתבצע ע"י איש מקצוע ולא ע"י חובבים.
3. שיטות דינמיות מכוונות לתובנה: מטרתן לאפשר למטופל להבין מה גורם לבעיותיו, לטפל בקונפליקטים, להשיג בגרות ובשלות אישית מבחינה קוגניטיבית, אפקטיבית וחברתית.

ילד מתאים לטיפול בהיפנוזה אם:
1. מגיב לשיטות אינדוקציה היפנוטיות.
2. ניתן לטפל בבעיה ע"י היפנוזה.
3. הילד מגיב בחיוב למטפל.
4. יש לילד מוטיבציה לפתרון הבעיה.
5. ההורים מסכימים לתוכנית הטיפולית.

בעיות בהן ניתן לטפל בעזרת היפנוזה:
פחדים (פוביות): פחד מבית הספר, פחד ממחטים, פחד מחיות או חרקים, פחד מללכת לישון, ביעותי/סיוטי לילה, פחד חברתי, פחד מרופא שיניים.
כאב: כאב חריף או כרוני מבעיות רפואית שונות, הפחתת כאב בפעולות רפואיות.
הרגלים "מגונים": מריטת שיער, כסיסת ציפורנים, מציצת אצבע, אכילת יתר, הליכה בשינה, גרד כרוני.
בעיות נוירולוגיות: טיקים קוליים או תנועתיים, מיגרנה וכאבי ראש, פרכוסים המוחמרים במצבי לחץ, ורטיגו וסחרחורת.
בעיות מעיים: הקאות חוזרות, קושי בבליעה, תסמונת המעי הרגיז (IBS), בריחת צואה.
בעיות בדרכי השתן: הרטבת לילה, השתנה מרובה במהלך היום, אגירת שתן, בריחת שתן בעת צחוק.
בעיות עור שונות: פסוריאזיס, יבלות ויראליות, אלרגיה עורית, אורטיקריה, אניגיואדמה, גרד כרוני, הזעת יתר.
בעיות בדרכי הנשימה: שיעול כרוני, אסטמה פסיכוגנית, צרידות, גמגום.


ד"ר עמיר לאור מטפל בבעיות רפואיות בעזרת היפנוזה בילדים, בני נוער ומבוגרים.
מנהל את האתר הגדול בישראל בנושא היפנוזה: www.hypnosis.co.il


www.hypnosis.co.il


מאמר זה נוסף לאתר "ארטיקל" מאמרים ע"י ד"ר עמיר לאור שאישר שהוא הכותב של מאמר זה ושהקישור בסיום המאמר הוא לאתר האינטרנט שבבעלותו, מפרסם מאמר זה אישר בפרסומו מאמר זה הסכמה לתנאי השימוש באתר "ארטיקל", וכמו כן אישר את העובדה ש"ארטיקל" אינם מציגים בתוך גוף המאמר "קרדיט", כפי שמצוי אולי באתרי מאמרים אחרים, מלבד קישור לאתר מפרסם המאמר (בהרשמה אין שדה לרישום קרדיט לכותב). מפרסם מאמר זה אישר שמאמר זה מפורסם אולי גם באתרי מאמרים אחרים בחלקו או בשלמותו, והוא מאשר שמאמר זה נוסף על ידו לאתר "ארטיקל".

צוות "ארטיקל" מצהיר בזאת שאינו לוקח או מפרסם מאמרים ביוזמתו וללא אישור של כותב המאמר בהווה ובעתיד, מאמרים שפורסמו בעבר בתקופת הרצת האתר הראשונית ונמצאו פגומים כתוצאה מטעות ותום לב, הוסרו לחלוטין מכל מאגרי המידע של אתר "ארטיקל", ולצוות "ארטיקל" אישורים בכתב על כך שנושא זה טופל ונסגר.

הערה זו כתובה בלשון זכר לצורך בהירות בקריאות, אך מתייחסת לנשים וגברים כאחד, אם מצאת טעות או שימוש לרעה במאמר זה למרות הכתוב לעי"ל אנא צור קשר עם מערכת "ארטיקל" בפקס 03-6203887.

בכדי להגיע לאתר מאמרים ארטיקל דרך מנועי החיפוש, רישמו : מאמרים על , מאמרים בנושא, מאמר על, מאמר בנושא, מאמרים אקדמיים, ואת התחום בו אתם זקוקים למידע.

 

 


 

 להשכיר רכב

 הזמנת מלון בחו"ל

 הזמנת מלון בישראל

 אתר איי יוון

 מדריך איטליה

 מלונות בניו יורק

 מדריך לאס וגאס

 המלצות על נופש

 המלצות על פריז

נדל"ן ביוון


 
 
 

 

איי יוון | אתונה |  עסקים למכירה | גרפולוגיה משפטית | כרתים | איטליה | הזמנת מלון | מטבחי יוקרה | חבל זגוריה | זמן טיסה |  הזמנת טיסה | השכרת רכב בחו"ל

 ארטיקל מאמרים 2015 - 2006  clickgoseo@gmail.com מנוע חיפוש מאמרים ארטיקל, כבר בן 8 שנים!

After almost a year of wearing a Rolex Submariner rolex replica uk 114060 watch, I've come to at least one conclusion - this is a darn tough timepiece to beat. To own a Rolex watch for many replica watches sale people is an aspiration. The power of the Swiss company is that it has created a demand for the name, in many ways, more so than the products they produce. People often come to me and rolex replica say, "Ariel, I want a Rolex." I usually respond with, "OK, what Rolex do you want?" The answer is, "I don't know, that is why I need your rolex replica help, I need you to help me choose one." The message there is that Rolex is a company whose image in many ways is louder than its products. But at aBlogtoWatch, product is everything. The good news is that when it comes to product, Rolex watches rolex replica sale rarely let you down. If anyone asks me why Rolex is such a successful brand I often point out that "their products are actually really good."